Posts

Showing posts from December 13, 2015

Skill Builder Maths 1. by www.ssbcoaching.com 2016-17

 Skill Builder Maths 1. by www.ssbcoaching.com 2016-17  1. Zero is the _____ whole number           a) Smallest           b) Largest           c) Natural           d) None of these  2. The numbers which are NOT divisible by 2 are called as____ Numbers           a) Natural           b) Whole           c) Prime           d) Odd  3. _____ is the only EVEN Numbers which is Prime.           a) 0           b) 1           c) 2           d) Infinity  4. ______ Prime numbers are available from 2 to 100           a) 10           b) 15           c) 20         ...

rms + sainik Class VI entrance exam Model paper Mathematics

ssb coaching+ sainik + Rms Coaching academy call 094437 20076 www.ssbcoaching.com  is maths Tough? Start with mental Maths: Decimals: 1. Add: 9.00009 +1.025 2. Multiply: 0.33x 0.007 3. Divide: 8.991 Divided by 0.09 4. Subtract: 97.002 ā€“ 1.00009 5. HCF of 84, 12, and 32 =? 6. L.C.M of 121, 222, and 333 is =? 7. Find the cost of 12 Ā½ dozen, if 4 items cost Rs.24 8. A boy cycles at a speed off 15 m/s what is the distance covered by him in 2 Ā½ hours? 9. Convert: 1111 minutes into hours  10. Find the % of loss or gain when an item was purchased for Rs.80, a repair of Rs.10 was done and packing charges was Rs.10.  If his Selling price was Rs.7.50 more than CP. Section- II 11. Find the number of tiles required to cover the entire floor of 8 m long and 4 m broad, if the measurement of the tile is 16 cm and 8 cm 12. Find the Amount earned on an investment of Rs. 8765 invested for 146 days at 12.5 % SI 13. A cycle tyre has a di...

SAINIK- RMS CLASS VI REVISION MATHS

ssb - NDA- SAINIK- RIMC- RMS ENTRANCE coaching WWW.SSBCOACHING.COM 094437 20076 v If 2 apples each weight 150 grams cost Rs.15, what would be the cost of 2 and 3/4 kg of apples? This is an application based question. ( Unitary Method) Q.No Step Q Remarks 1 Step: 1 What is the data given in the Problem Cost of 2 apples each weight 150 grams cost Rs. 15 Deduction : total weight of apples= 300 grams 300 grams cost Rs. 15 Step 2 To find the cost of 2 Ā¾ kg of apples Step 3 Is any conversion required? Yes convert kg into grams Because the question asks for cost Step 4 Formula Unitary Method, find the cost of 100 grams and multiply with the cost of 2750 grams 100 grams ------ Rs. 5 2750 grams------X 1...